Vreckári ožili ... + niekoľko rád
Polícia radí občanom ako si majú dať pozor na vreckárov
Včera sa v Košiciach stali obeťou vreckárov až tri osoby, dvaja tínedžeri a jedna žena. Doposiaľ neznámy páchateľ počas cestovania mestskou hromadnou dopravou využili nepozornosť poškodených a okradol ich. V prvom prípade počas cestovania v električke, okradol iba 15-ročného chlapca tak, že z vrecka nohavíc mu odcudzil peňaženku s osobnými dokladmi a hotovosť 7,- eur (celková škoda 55,- eur). V druhom prípade počas cestovania v autobuse, využil nepozornosť 16-ročného dievčaťa a z ruksaku jej odcudzil peňaženku s osobnými dokladmi a hotovosť 8,- eur (celková škoda 45,- eur). Do tretice počas cestovania v trolejbuse využil nepozornosť 26-ročnej Košičanky a z vrecka tašky jej odcudzil mobilný telefón (škoda 227,- eur). Policajti vo všetkých troch prípadoch začali trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže a po páchateľovi pátrajú. To či išlo o toho istého páchateľa, alebo viacerých je predmetom vyšetrovania.
Vreckoví zlodeji využívajú počas cestovania mestskou hromadnou dopravou najmä ranné a poobedňajšie špičky, kedy je veľký počet ľudí. Zamiešajú sa medzi cestujúcich a pozorne sledujú situáciu. Potom už len v stiesnených podmienkach čakajú na vhodnú príležitosť, ktorá by im dovolila zmocniť sa veci a to rôznymi spôsobmi, väčšinou vytiahnutím z vrecka, kabelky či tašky. Buďte pozorní voči svojmu bezprostrednému okoliu, pretože vreckári využijú každú príležitosť a nepozornosť ktorou môže byť aj telefonovanie, komunikácia medzi cestujúcimi, či čítanie publikácie.
Obeťou vreckových zlodejov sa stávajú ľudia všetkých vekových kategórií, najmä však dôchodcovia, maloleté osoby, či náhodne vytipované osoby. Skúsený vreckár vie kabelku, či vrecká prehľadať v priebehu niekoľkých sekúnd. Preto si nenechávajte svoje peňaženky na vrchu kabeliek zavesených na pleci, alebo iných miestach, ktoré sú pre zlodeja ľahko prístupné. Peniaze je potrebné uložiť do vnútorného vrecka na saku, svetri, či košeli. Peniaze nepatria ani do zadného vrecka nohavíc. Taktiež nosenie mobilných telefónov zavesených na opasku nohavíc nie je najbezpečnejšie.
Ich korisťou sú predovšetkým peňaženky, peniaze, doklady, bankomatové karty, mobilné telefóny, ale aj šperky, retiazky či iné cenné veci.
Polícia upozorňuje, že vlastná opatrnosť a ostražitosť sú tou najlepšou prevenciou pred vreckármi a preto je potrebné:
Ø Peňaženku alebo doklady nedávať (neodkladať) na miestach, odkiaľ je ich možné ľahko vytiahnuť (v zadnom vrecku nohavíc, vo vrecku kabáta, na vrchu kabelky alebo nákupnej tašky) Osvedčeným sa stalo nosenie peňaženky a kľúčov zavesených na krku pod oblečením,
Ø Tašky a ruksaky počas cestovania nenosiť na chrbte, ale mať ich na viditeľnom mieste,
Ø Kabelky voľne prevesené cez rameno je potrebné držať blízko pri tele, najmä v tlačenici,
Ø Byť opatrný , ak je okolo Vás zhluk ľudí,
Ø Všeobecne platí nenosiť so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť
bezpečnejšieho platobného styku (platobnú kartu odporúčame nosiť oddelene od
dokladov a peňazí, nezapisovať si PIN číslo v blízkosti karty).
Zo strany polície sú vykonávané preventívno-bezpečnostné opatrenia za účelom zistenia páchateľov tejto trestnej činnosti, resp. opatrenia zamerané na predchádzanie tejto protiprávnej činnosti. Taktiež policajti preventisti KR PZ a OR PZ v Košiciach v rámci svojich preventívnych aktivít organizujú rôzne preventívne akcie a upozorňujú občanov, aby si svoj majetok chránili a tak nedali šancu zlodejom. Okresné riaditeľstvo PZ v Košiciach v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice v tejto súvislosti vyrobilo letáky (viď príloha), ktoré sú vylepené v dopravných prostriedkoch MHD v Košiciach. Polícia aj takouto formou upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na svoje osobné veci.
Je prakticky nemožné, aby polícia bez pomoci občanov a ďalších zainteresovaných subjektov dokázala účinne chrániť majetok všetkých. Neustála informovanosť polície o prípadoch majetkovej kriminality, mnohé naše výzvy a upozornenia, aby si ľudia chránili svoj majetok, t.j. vnímali okolie okolo seba, pri nastupovaní do dopravných prostriedkov MHD boli ostražití, nenechávali na viditeľných miestach v motorových vozidlách odložené veci a pod. sú ignorované a zabezpečiť dostatok dôkazov na postavenie páchateľa pred súd je stále zložitejšie.
Zdroj:
kpt. Ing. Alexander Szabó - hovorca KR PZ KE
- prečítané 1834x