Úprava platov miestnych poslancov ...
Národná rada SR vo štvrtok 1. februára 2018 schválila návrh novely zákona,č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Účelom navrhovanej právnej úpravy bolo flexibilne reagovať na viaceré poznatky a podnety, ktoré vyplynuli z uplatňovania zákona v podmienkach územnej samosprávy.
Zaviedol sa nový inštitút a to pričlenenie k inej (susediacej) obci, ak v dvoch po sebe nasledujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí nemá obec zvolené svoje orgány, teda starostu obce ani obecné zastupiteľstvo, v dôsledku čoho nemôže plniť zákonom ustanovené úlohy.
V návrhu zákona sa zadefinoval pojem verejné priestranstvo na účely celého právneho poriadku SR, okrem zákonov, ktoré si tento pojem definujú vzhľadom na svoje špecifické potreby sami (napríklad zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku). Verejným priestranstvom je podľa návrhu zákona ulica, námestie, park, trhovisko a iný priestor prístupný verejnosti bez obmedzenia, ktorý bez ohľadu na vlastnícke vzťahy slúži na všeobecné užívanie.
Upravilo sa poskytovanie odmien poslancom obecného zastupiteľstva, ako aj členom komisií obecného zastupiteľstva a členom výborov mestských častí, ktorí nie sú poslancami, a to ustanovením primeraného finančného limitu v príslušnom kalendárnom roku. Pri poslancoch obecných zastupiteľstiev môže byť odmena najviac jeden mesačný plat starostu bez zvýšenia* podľa príslušnej platovej skupiny v kalendárnom roku, pre členov komisií neposlancov max polovica.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Schválenie návrhu zákona nemá vplyv na rozpočet sektora verejnej správy ani na ďalšie relevantné oblasti sledované v uvedenej doložke, teda sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na informatizáciu, vplyvy na služby verejnej správy pre občana a na podnikateľské prostredie.
Dátum nadobudnutia účinnosti návrhu novely zákona je 1. apríl 2018.
* - zákonom určná mzda primátora Rožňavy bola od 1.1.2017 je minimálne 2308 EUR mesačne
Poznámka - zatiaľ mi nie je jasné, či ročná odmena vo výške primátorského platu - 2308 EUR ročne - sa myslí len ako poslanecká odmena, alebo sa do tej sumy musí zmestiť aj odmena poslanca za členstvo v komisii. Musím ešte podrobne prelúskať daný zákon, možno na to prídem :-)
O koľko sme si prilepšili v Rožňave za rok 2016:
Zdroje: MVSR, InfoNoviny, Roman Ocelník
Poslanci MZ Rožňava:
... Volebný obvod číslo 1 ...
1. Bc. Ivan Kuhn, MA, 645 hlasov, OKS
2. Zoltán Beke, 574 hlasov, NEKA
3. Ľudovít Kossuth, 498 hlasov, NEKA
4. Ing. Ján Lach, 486 hlasov, MOST-HID
5. Ing. Juraj Balázs, 451 hlasov, NEKA
6. Mgr. Milan Capák, 447 hlasov, KSS
Dňa 28.9.2017 sa vzdal poslaneckého mandátu, na uvoľnené miesto nastupuje náhradník v poradí:
Ľubomír Takáč, 383 hlasov, PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ
7. Mgr. Dionýz Kemény, 417 hlasov, TIP
... Volebný obvod číslo 2 ...
1. Pavol Burdiga, 732 hlasov, MOST-HID, SMER-SD, SMK, SIEŤ
Keďže Burdiga vyhral voľby na primátora, jeho poslanecký mandát zaujme prvý náhradník:
Mgr. Eduard Mihók, 469 hlasov, NOVA
2. Ing. Karol Kováč, 605 hlasov, NEKA
3. Roman Ocelník, 601 hlasov, NEKA
4. Mgr. Árpád Laco, 485 hlasov, SMK
5. Mgr. Matúš Bischof, 482 hlasov, OKS
6. Peter Džačár, 476 hlasov, NEKA
- prečítané 2451x