Budú nám - Vám dohovárať :-)
V Košickom kraji sa policajti zamerali na kontrolu vozidiel, ktoré prepravovali zvieratá a potraviny
Za účelom ochrany zdravia občanov, zníženia dopravnej nehodovosti a zabezpečenia plynulosti cestnej premávky boli v 18. týždni v Košickom kraji vykonané kontroly zamerané na vozidlá vykonávajúce prepravu zvierat alebo potravín po pozemných komunikáciách. Cieľom týchto kontrol bola ochrana zdravia slovenského spotrebiteľa pred nebezpečnými potravinami. Policajné kontroly boli vykonané v spolupráci s regionálnou veterinárnou a potravinovou správou, colným úradom, a obvodným úradom pre cestnú dopravu. Počas uplynulého týždňa takto skontrolovali takmer 100 vozidiel. Na úseku prepravy potravín regionálna veterinárna a potravinová správa zistila celkom 5 priestupkov, štyri riešili blokovou pokutou a jeden prípad napomenutím. Okrem tohto policajti zistili ďalších 21 priestupkov, z toho počtu riešili 18 v blokovom konaní, najviac ich bolo za technický stav vozidla (6), v štyroch prípadoch išlo o rýchlosť, v troch za jazdu bez ustanoveného osvetlenia, pásy a ostatné porušenie pravidiel cestnej premávky po 2 priestupkoch a v jeden priestupok riešili za používanie telefónu počas jazdy. U vodičov nebolo zistené požitie alkoholu. Zadržali 3 osvedčenia o evidencii vozidla.
Policajti na cestách v Košickom kraji, budú počas tohto týždňa pôsobiť najmä preventívne
V súvislosti s vyhlásením Svetového týždňa bezpečnosti cestnej premávky pod záštitou OSN, ktorý bude prebiehať v dňoch 6. až 13. mája budú policajti Košickom kraji vykonávať zvýšený dohľad so zameraním najmä na chodcov v časoch a miestach výskytu podľa dopravno-bezpečnostnej analýzy. Cieľom osobitných kontrol bude preventívne pôsobiť a upovedomiť chodcov a vodičov motorových vozidiel o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákona o cestnej premávke ako účastníkom cestnej premávky. Osobitné kontroly začnú prebiehať už dnešným dňom, pričom dnes budú policajti kontrolovať dodržiavanie rýchlosti jazdy vozidiel a základné povinnosti vodičov. Svoju pozornosť zamerajú najmä na vodičov s vodičským oprávnením nie starším ako 5 rokov a vodičom jazdiacim na motorových vozidlách agresívnym a arogantným spôsobom.
Znížte rýchlosť!
Vzhľadom na to, že rýchlosť je spolu s ďalšími faktormi jednou z hlavných príčin dopravných nehôd, vodičov opätovne upozorňujeme na povinnosti súvisiace s dodržiavaním rýchlosti. Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Taktiež vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Toto ustanovenie o povinnosti vodiča jazdiť primeranou rýchlosťou má svojim charakterom prednosť pred ustanovením o najvyšších povolených rýchlostiach, prípadne pred rýchlosťou ustanovenou dopravnou značkou. Všetci vodiči by si mali uvedomiť, že podľa tohto ustanovenia sú vodiči povinní znížiť rýchlosť jazdy, napr. na neprehľadných miestach ako aj pri zníženej viditeľnosti, kde je vzdialenosť, na ktorú majú rozhľad, obmedzená dosahom svetlometov vozidla. Teda je potrebné všetkých vodičov upozorniť, že zákonom, resp. dopravnou značkou povolené rýchlosti sú najvyššie, ktoré zákon alebo značka povoľuje. Pre vodičov z toho vyplýva, že pokiaľ mu to vyššie popísané okolnosti nedovoľujú, musí znížiť rýchlosť jazdy.
Chodci, buďte viditeľní!
Tmavé oblečenie za zníženej viditeľnosti robí z chodca „neviditeľného.“ Ohrozuje tak nie len seba, ale aj ostatných. Následkom toho vodič chodca nezbadá vôbec alebo neskoro. Reflexné prvky toto riziko znižujú. Neznamená to však, že s reflexnými prvkami sa môžete na ceste správať nezodpovedne. Treba sa s vodičmi vzájomne rešpektovať.
A čo cyklisti?
Na ceste platí aj pre nich viditeľnosť. Reflexné a ochranné prvky sú povinnou výbavou každého cyklistu. Podľa zákona hrozí pokuta vo výške 30 eur cyklistom, ktorí na sebe nemajú za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev. Za jazdu mimo obce bez ochrannej prilby hrozí pokuta 10 eur. Zvýšenou opatrnosťou sa môžete vyhnúť tomu, že ďalšou obeťou dopravnej nehody budete práve Vy.
Napriek upozorneniam i kontrolám polície, stále evidujeme na cestách chodcov i cyklistov pod vplyvom alkoholu. Preto odporúčame vodičom, aby v okolí pohostinstiev, letných bufetov, či v okolí rôznych rekreačných miest, znížili rýchlosť, aby vedeli včas reagovať na nečakané situácie.
Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil jej bezpečnosť a plynulosť. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby neohrozil na živote a zdraví seba a ostatných, a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.
Zdroj: kpt. Ing. Alexander Szabó - hovorca KR PZ KE
- prečítané 1579x