Comenius
Rožňavské Gymnázium P. J. Šafárika v rámci projektu Comenius navštívili partneri z belgického Ath a španielskej Gandie
Projekt Comenius partnerstvá umožňuje žiakom a učiteľom z rôznych krajín pracovať spolu na jednej alebo viacerých témach spoločného záujmu. Partnerstvá Comenius pomáhajú žiakom a učiteľom nadobudnúť a zlepšiť si schopnosti nielen v téme alebo oblasti, na ktorú je projekt zameraný, ale tiež v oblasti tímovej práce, spoločenských vzťahov, plánovania a realizácie projektových aktivít a používania informačných a komunikačných technológií.
Zapojenie sa do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu k štúdiu jazyka. Rožňavské gymnázium sa takisto zapojilo do projektu, koordinátorom je PaedDr. Eva Radótzyová. Spolupráca so španielskou a belgickou školou začala už pred dvoma rokmi. Naši žiaci a aj učitelia už mali možnosť navštíviť ako Belgicko, tak aj Španielsko. A v dňoch od 10. do 17. októbra 2010 rožňavské Gymnázium P. J. Šafárika navštívili v rámci projektu Comenius piati učitelia a dvanásti žiaci z partnerských škôl z belgického Ath a zo španielskej Gandie. Celý týždeň sa hosťom venovali rožňavskí učitelia a študenti, ktorí pre hostí pripravili bohatý program zameraný na environmentálnu problematiku, ktorá je témou projektu Udržateľnosť rastu mesta a na prezentáciu mesta a okolia.
Prvý deň bol venovaný zoznamovaniam sa, žiaci spolu s učiteľmi boli zapojení do aktivít, kde sa bližšie spoznali. Celú skupinu žiakov a pedagógov prijal primátor mesta MUDr. V. Laciak. V rámci prezentácie mesta a okolia projektová skupina navštívila Strážnu vežu. Ďalší deň bol zameraný na prezentáciu environmentálnych problémov, kde žiaci prezentovali najzávažnejšie environmentálne problémy v ich regióne. V poobedňajších hodinách naši hostia navštívili hrad Krásna Hôrka a kaštieľ v Betliari. Streda sa niesla v environmentálnom duchu, spoločne sme navštívili aj firmy a inštitúcie, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia. V ústrety organizačnému tímu vyšla firma Mevako, v ktorej reprezentant firmy predstavil systém separácie odpadu v meste. V Brzotíne na Správe Národného parku pre nás pripravili prednášku o ochrane flóry a fauny v tejto lokalite a ukážku odchytu a krúžkovania vtáctva vo voľnej prírode. Zaujímavé popoludnie nám ponúkli a pripravili v obci Hrušov. Pán starosta Július Sebő nás oboznámil s históriou obce. Okrem histórie hostia mali možnosť aj ochutnať guláš, typický pre tento región, ktorý pripravili občania obce. V spoločnosti pani Zsebikovej, asistentky starostu, sme navštívili Kaplnku sv. Anny a veľkým zážitkom bolo aj varenie a ochutnávka slivkového lekváru. Obec sa postarala o krátky kultúrny program, ktorý pozostával z vystúpenia skupiny hrajúcej na citarách a z prehliadky obecného múzea. Deň plný zážitkov bol ukončený opekaním slaniny, čo bol obrovský zážitok pre zahraničných hostí.
Nasledujúci deň bol venovaný malej túre v Zádielskej doline, potom nasledovala návšteva Dómu sv. Alžbety v Košiciach.
Posledný deň sme sa venovali príprave programu na večierok. Žiaci a učitelia hľadali riešenia pre jednotlivé environmentálne problémy. Týždeň ukončil rozlúčkový večierok, na ktorý boli pozvaní rodičia, žiaci, pedagógovia, starosta obce Hrušov i ostatní zainteresovaní do projektu. Žiaci tu prítomným odprezentovali svoje environmentálne poznatky a skúsenosti nadobudnuté počas práce na projekte. Program v sobotu organizovali jednotlivé rodiny, žiaci a učitelia navštívili Vysoké Tatry, Levoču, Slovenský raj a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu.
Projekt Comenius ponúkol žiakom a pedagógom zo zúčastnených krajín možnosť porovnania problémov týkajúcich sa ochrany životného prostredia v jednotlivých krajinách a zvýšil environmentálne povedomie zainteresovaných. Počas týždňa sme mali možnosť predstaviť naše prírodné a kultúrne dedičstvo, zároveň všetkých spojili priateľstvá a vzťahy medzi žiakmi a ich hosťovskými rodinami, ktoré budú snáď pretrvávať aj naďalej.
Mgr. Lýdia Kalinová
- prečítané 3059x