Hypotékam odzvonilo ???
Určite sa takmer každý z nás stretol s pojmom hypotéka, poprípade úver na bývanie. Podstatou tohto typu úveru je ručenie nehnuteľnosťou. A pri nej sa všetko začína a končí, resp. pri jej hodnote. Zatiaľ čo v minulom období nebol problém zo strany bánk poskytnúť Vám hypotéku aj do výšky 120 % hodnoty nehnuteľnosti, v súčasnom období pokiaľ dostanete 85 až 90 % ste šťastný človek. A to napriek pretrvávajúcej reklame a prebytku peňazí, ktorými banky dnes disponujú.
Dôležité je však najmä to, z akej hodnoty tieto percentá rátame. Uvediem jednoduchý príklad, ako to funguje v praxi. Kupujete byt za kúpnu cenu 30.000 eur (samozrejme budete platiť z hypotéky) a znalec takisto stanoví hodnotu tohto bytu v znaleckom posudku na 30.000 eur. Vy sa tešíte, ako Vám to pekne kryje hypotéku, ale len do okamihu, kým sa tento posudok dostane do rúk príslušného zamestnanca banky a ten zredukuje hodnotu bytu na 70%, t.z. cca 21.000 eur. Aj keby Vám banka poskytla 100%-tnú hypotéku z hodnoty bytu, ktorú ona akceptuje, t.z. 21.000 eur, chýba Vám ešte pekná kôpka peňazí. Praktické riešenia samozrejme existujú, len či práve pre obyčajných ľudí. Jedno z riešení je, že zvyšnú časť peňazí máte (resp. ju majú ľudia, ktorí sú ochotní Vám ju poskytnúť, napr. príbuzní). Druhé riešenie môže byť v ručení ďalšou nehnuteľnosťou, ktorá ani nemusí byť vo Vašom vlastníctve, byt rodičov, brata a pod.. Ďalším riešením je, že Vám banka poskytne klasický spotrebný úver bez ručenia nehnuteľnosťou. Na to však musíte mať vyššie príjmy, ktoré budú postačovať aj na splácanie spotrebného úveru.
Podľa môjho názoru, práve z opísaného dôvodu a z dôvodu sprísnenia poskytovania hypoték jednotlivými bankami sa tieto stávajú menej prístupnými práve pre ľudí z takých regiónov ako je ten náš. Všetkým, ktorí v tomto období žiadajú hypotéku, držím palce.
- prečítané 2473x