Podvody súvisiace s nákupom kryptomien
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Rožňave upozorňuje na podvody súvisiace s nákupom kryptomien.
Na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave sme zaznamenali v poslednom období (od novembra roku 2022 doposiaľ) zvýšený nápad trestnej činnosti (7 prípadov a škoda dosahuje 224 339,-€) týkajúcej sa tzv. podvodov súvisiacich so službami elektronického bankovníctva pri fiktívnom obchodovaní s kryptomenou. Ide o jednu z ďalších metód tzv. „Phishingu“, čo je forma útoku s využitím metód tzv. sociálneho inžinierstva, pri ktorom sa útočník vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať od obete citlivé informácie k jeho identite a k jeho údajom z elektronického bankovníctva – k účtu, k platobnej karte, k úverom.
Spoločnými znakmi jednotlivých prípadov je oslovenie páchateľom cez email, prípadne telefonicky častokrát z telefónneho čísla s predvoľbou iného štátu (najčastejšie ČR, Litva, Lotyšsko – pričom páchatelia používajú softvér keď sa náhodne generujú zobrazované telefónne čísla a takéto telefónne číslo je potom nevystopovateľné, alebo využívajú anonymné SIM karty).
Poškodeného osloví neznáma osoba, ktorá sa predstaví vymysleným menom (používajú často sa vyskytujúce krstné mená a priezviská) a ponúkne mu pomoc s prevodom a investovaním do kryptomeny samozrejme s vidinou vysokého zhodnotenia investície a s vidinou vysokého zisku, postupne vyláka údaje o prístupe do jeho počítača cez rôzne mobilné aplikácie, ako aj prihlasovacie údaje k jeho účtu do internetbankingu a k jeho platobnej karte – číslo platobnej karty aj tzv. CVC kód. Tým je účet poškodeného a manipulácia s jeho finančnými prostriedkami plne v rukách podvodníka, ktorý toto využije na rôzne prevody finančných prostriedkov z účtu osoby do zahraničia na rôzne nevystopovateľné platby cez viaceré platobné brány, do tzv. internetových kryptopeňaženiek a pod.
Vyskytli sa aj prípady, že podvodníci vylákali od poškodených preposlanie dokladov totožnosti a nasnímanie ich tváre, potom v ich mene v takto internetbankingu vybrali na meno poškodeného úver, peniaze z poskytnutého úveru bankou previedli na rôzne nevystopovateľné účty do zahraničia.
Vyskytli sa taktiež prípady, že poškodený sprístupnili takémuto podvodníkovi neobmedzený prístup k svojmu bankovému účtu cez internetbanking aj na niekoľko dní, pričom následne páchatelia na účte poškodeného vykonávali opakované podozrivé bankové operácie s vysokými sumami, keď páchateľ na takýto účet zaslal platby vylákané od iných poškodených, ktoré následne zaslal do kryptomenových peňaženiek.
Taktiež sa vyskytli prípady, kedy páchateľ oslovil takto už raz podvedeného poškodeného, pričom sa vydával za právnickú kanceláriu so sídlom v zahraničí, ktorá mu pomôže s vymáhaním a vrátením vylákaných finančných prostriedkov, samozrejme žiada zaslanie peňazí vopred za domnelé právne služby a to na účty do zahraničia pod rôznymi vymyslenými zámienkami, napr. že podvodne investované peniaze poškodeného sa našli na burze v Anglicku, ale pre ich uvoľnenie treba zaplatiť poplatok. Samozrejme právnická kancelária je fiktívna a celá takto vymyslená agenda slúži len na ďalšie vylákanie finančných prostriedkov od poškodeného. Je potrebné si uvedomiť, že poskytovanie právnych služieb je u nás legislatívne upravené a subjekty poskytujúce takého služby na území SR (advokáti), ako aj ďalšie fyzické a právnické osoby uvedené v ustanoveniach zákona musia spĺňať zákonom požadované kritéria a tieto subjekty sú riadne zapísané v príslušných registroch, ktoré sú verejne dostupné a je možné si ich overiť. Aj subjekty poskytujúce u nás právne služby zo zahraničia tzv. Euroadvokáti musia spĺňať zákonom požadované kritéria. Všetky tieto informácie si možno preštudovať a overiť stránkach Slovenskej advokátskej komory.
Upozorňujeme na to, že každý z nás musí byť opatrný a používať zdravý rozum, nekonať emotívne ale vždy s rozvahou a :
- V emailovej alebo telefonickej komunikácii dávať pozor na všeobecné a neformálne oslovenia.
- Spozornieť ak sa žiadajú osobné údaje prostredníctvom emailu alebo do telefónu alebo do SMS – toto banky a finančné inštitúcie nevyžadujú – neposkytovať svoje osobné údaje a citlivé údaje k bankovým účtom a kartám cudzím osobám.
- Spozornieť ak sa vyskytne nevyžiadaná alebo neočakávaná korešpondencia – nevyžiadané a neočakávané správy od banky – neklikať na ne, neotvárať ich a overiť si to ihneď vo svojej banke.
- Spozornieť ak v telefonickom hovore alebo v správe je vyvolaný pocit naliehavosti – podvodníci sa často pokúšajú primäť poškodeného konať rýchlo a neuvážene.
- Spozornieť ak sa v telefonickom hovore alebo v správe je uvedené, že ide o ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť, ak správa znie až príliš dobre, ponúka vysoký zisk – vysoký výnos a pod., takmer vždy ide o podvod.
- Pri emailoch si vždy všímať doménu v adrese odosielateľa, pretože banka alebo finančná inštitúcia, ktorá spravuje vaše financie, zrejme nebude posielať email z čínskej resp. inej obdobnej domény.
- Každá banka a oficiálna finančná inštitúcia na svojich stránkach hneď po otvorení oficiálnej stránky uvádza výstrahy, ako aj návod ako sa chrániť pred podobnými útokmi, je potrebné si to všímať a riadne preštudovať ako aj zvyšovať svoju gramotnosť čo sa týka elektronického bankovníctva (veľa spôsobuje neznalosť ľudí), preštudovať si všeobecné obchodné podmienky banky pre služby elektronického bankovníctva najmä ohľadom bezpečného používania elektronických bankových služieb.
- Neposkytovať údaje o svojej platobnej karte – číslo karty a tzv. CVC kód – peniaze chodia na účet a nie na kartu – ak chce niekto poslať peniaze na účet, potrebuje číslo účtu a údaje o platobnej karte vydanej k účtu nepotrebuje.
- V neposlednom rade je potrebné uviesť, že obchod s kryptomenami nie je doposiaľ právne upravený a regulovaný legislatívou EU a nad takýmito obchodmi a obchodníkmi
- nemá dozor a dohľad NBS ani ECB (Centrálna európska banka).
OR PZ v Rožňave
- prečítané 946x