NEPLAŤTE ZBYTOČNE ŠTÁTU !!!
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov má podľa Zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Ak tak neurobí, musí odviesť za každého takéhoto chýbajúceho zamestnanca odvody štátu za neplnenie si povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Druhou možnosťou je využiť náhradné plnenie a zadať zákazku alebo odobrať výrobky a služby od chránenej dielne, ktorá zamestnáva ľudí so zdravotným postihnutím, od občana so ZPS alebo od zamestnávateľa, ktorého zamestnaci sú občanmi so ZPS.
Zamestnávanie zdravotne postihnutých občanov - § 63
Podľa paragrafu 63 Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti pri zamestnávaní zdravotne postihnutých občanov je zamestnávateľ povinný:
a) zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím vhodné podmienky na výkon práce
b) vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania
c) viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím
d) zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím; ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkového počtu jeho zamestnancov.
Pozor! Ak firma zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyššiu ako 70 %, ráta sa tento zamestnanec za troch občanov so zdravotným postihnutím.
Počet zamestnancov sa počíta z priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor.
Pozor! Zamestnanci, ktorí pracujú pre zamestnávateľa v zahraničí sa do celkového počtu zamestnancov nezapočítavajú.
Zamestnávateľ preukazuje plnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na tlačive predpísanom ústredím.
Zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím- § 64.
V prípade, že zamestnávateľ nezamestnáva občanov so zdravotným postihnutím môže vo forme náhradného plnenia podporiť chránene dielne, ktoré zamestnávajú takýchto občanov a zadať im zákazku.
Podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti „na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je potrebné zadať zákazku vo výške 0,8-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4, čo predstavuje za rok 2012 sumu 827 EUR.
Plnenie povinnosti je zamestnávateľ povinný preukázať úradu najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Odoberanie výrobkov alebo služieb na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím - § 64a
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva občanov so zdravotným postihnutím môže plniť náhradné plnenie aj prostredníctvom odobratia výrobkov alebo služieb od:
a) chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
b) občana so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť
c) zamestnávateľa, ktorého zamestnanci, občania so zdravotným postihnutím, sa podieľali na výrobe odobratých výrobkov alebo na poskytovaní odobratých služieb
Podľa § 64a Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti „na započítanie počtu občanov so zdravotným postihnutím, ktorých si zamestnávateľ môže započítať, je potrebné odobrať výrobky alebo služby vo výške podielu celkovej sumy platieb za odobraté výrobky alebo služby v kalendárnom roku, za ktorý týmto spôsobom zamestnávateľ plní povinnosť po započítaní alebo nezapočítaní dane z pridanej hodnoty do ceny odobratých výrobkov alebo služieb a 0,8-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4, čo predstavuje za rok 2012 sumu 827 EUR. Výsledná suma sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor“.
Plnenie povinnosti podľa odoberaním výrobkov alebo služieb podľa je zamestnávateľ povinný preukázať úradu najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky alebo do ceny odobratých výrobkov alebo služieb aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, nezapočítava do ceny zákazky alebo do ceny odobratých výrobkov alebo služieb daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím - § 65
Podľa paragrafu 65 Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti „zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím, odvod vo výške 0,9-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na euro smerom nadol.
Ak úrad viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím len časť kalendárneho roka, odvod sa znižuje o sumu, ktorá je súčinom 0,3-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ odvod odvádza, polovice počtu mesiacov, počas ktorých úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie neviedol občanov so zdravotným postihnutím počas kalendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ neplnil povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím a počtu občanov so zdravotným postihnutím chýbajúcich do splnenia povinného podielu.
Ak si zamestnávateľ nesplní povinnosť, rozhodne úrad o povinnosti zamestnávateľa zaplatiť odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím.
Povinnosť zamestnávateľa zamestnávať povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím môže zamestnávateľ plniť aj vzájomnou kombináciou plnenia povinností.
Tento 0,9-násobok celkovej ceny práce, vypočítaný z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenska za prvý až tretí švrťrok 2011, predstavuje 930,843 eur. Táto suma sa zaokrúhľuje na euro smerom dole, to znamená, že výsledná suma odovodu za jedného občana so zdravotným postihnutím chýbajúceho do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím za rok 2012 je 930 eur.
Táto suma je vyššia o 103 eur v porovnaní so sumou, ktorá je potrebná na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím v prípade, ak zamestnávateľ plní povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím zadaním zákazky alebo odoberaním výrobkov a služieb. Týmto nastaveným rozdielom v príspevkoch sa sleduje cieľ, aby zamestnávatelia uprednostňovali zadávanie zákaziek, odoberanie výrobkov a služieb pred platením odvodov za nesplnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím za príslušný kalendárny rok, čo umožní vytvoriť viac príležitostí na zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím.
Nákup takýchto služieb podľa tohto zákona je z nákladovej jednotky – BEŽNÉ VÝDAVKY (tak ako povinný odvod).
V prípade, že zamestnávateľ povinný podiel zamestnávania občanov so ZP podľa ust. § 9 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti splnil zadaním zákazky podľa ust. § 64 alebo odoberaním výrobkov alebo služieb podľa ust. § 64a zákona o službách zamestnanosti je potrebné k výkazu doložiť doklady preukazujúce náhradné plnenie:
1. fotokópiu dokladu o zadaní zákazky, fotokópia dokladu o odobratí výrobkov a alebo služieb (objednávka, resp. zmluva, faktúra),
2. fotokópiu dokladu o zaplatení (výpis z bankového účtu, príjmový a výdavkový pokladničný doklad),
3. potvrdenie pre zamestnávateľa.
Podrobnosti je potrebné konzultovať s príslušným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vladislav Straka - VAAVdesigm - chránené pracovisko
Čučmianska dlhá 29, 048 01 Rožňava
Grafické štúdio - Tlač - Kníhvizačstvo
tel.: 0918 148 200
mail: vaav@vaav.sk
www.vaav.sk
- prečítané 6732x