Orešnica a Limba, viete že ...
Pri mojich potulkách po Slovensku sa mi podarilo pár zaujímavých fotiek, s ktorými by som sa s Vami rád podelil.
Vo Vysokých Tatrách je množstvo zaujímavostí. Jednou z nich je spolužitie Limby a Orešnice.
Ako vieme, limba produkuje veľké, bezkrídle a jedlé semená, ktoré sa botanicky nie úplne správne nazývajú „limbové oriešky“. Tieto zostávajú v šiške až do úplného dozretia.
V každom semennom roku, približne koncom augusta, sa k limbám zlietavajú kŕdle orešníc, aby bojovali o tú najkrajšiu a najväčšiu šišku. Keď si ju niektorá uchytí, buď ju schová medzi mach, vtlačí medzi korene stromov alebo začne, niekde v kľude lesa, vylúskavať svoj úlovok.
Orešnica je stála i prelietavá. Obýva ihličnaté lesy, hniezdi na stromoch. Hniezdi dva razy do roka v dutinách stromov. Začiatok hniezdenia je v marci. Znáša 3-5 vajec, na svetlo modrozelenom podklade sú fialovo a zeleno škvrnité, veľkosti 33x24 mm. Inkubačný čas 17-19 dní, výchova mladých v hniezde 23 dní. Potrava je rastlinná, najmä oriešky a semená stromov.
Pri každom tom zápase, zahrabávaní a vytváraní si zásob na horšie časy či konzumácii orieškov zanechávajú orešnice za sebou rozzobané šišky v ktorých sa nachádza niekoľko neporušených orieškov – zárodkov budúcich límb.
Výsledkom ich „práce“ je aj limba v pralesoch Kôprovej doline, ktorá dnes dosahuje výšku 32 metrov a v obvode meria takmer 410 centimetrov.
Hniezdi nehojne až hojne vo vyhovujúcich biotopoch vo vrchoch po celom území Slovenska (vo Vysokých a Nízkych Tatrách, vo Veľkej a Malej Fatre, v Slovenskom rudohorí, v Slanských vrchoch, vo Vihorlate, na Orave, zriedkavejšie i v Bielych a Malých Karpatách atď.). Vystupuje až do výšky 1 500 m.
Foto: Roman Ocelník (13.7.2009 - okolie Popradského Plesa)
Zdroj info: net
AKTUÁLNE POHREBY
nájdete na stránke v hornej lište
klik na "Pohreby"
- prečítané 2536x