Počas dnešnej kontroly policajti odhalili 177 priestupkov
Počas kontroly policajti odhalili 177 priestupkov, až 137 vodičov prekročilo rýchlosť
S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách, najmä zabrániť ďalším stratám na ľudských životoch a celkovo znížiť počet dopravných nehôd vykonali dnes policajti na území Rožňavského okresu kontrolu zameranú na dodržiavanie najvyšších dovolených rýchlostí a dodržiavanie základných povinností vodičov. Akcie sa zúčastnilo 104 policajtov dopravnej a poriadkovej polície. Do akcie boli zapojení aj poslucháči strednej odbornej školy Policajného zboru.
Policajti počas piatich hodín zistili celkom 177 priestupkov, z ktorých 171 riešili v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 4 priestupky a 2 priestupky oznámili na dopravný inšpektorát. Najviac priestupkov riešili za rýchlosť. Rýchlosť prekročilo až 137 vodičov. Alkohol zistili u jedného vodiča Zadržali 10 vodičských preukazov a 8 osvedčení o evidencii vozidla. Dopravné kontroly budú policajti v Košickom kraji vykonávať i naďalej.
Rýchla jazda - jedna z hlavných príčin dopravných nehôd
Vzhľadom na to, že rýchlosť je spolu s ďalšími faktormi jednou z hlavných príčin dopravných nehôd, vodičov upozorňujeme na povinnosti súvisiace s dodržiavaním rýchlosti.
Pravdepodobne všetci vodiči, aj keď niektorí len teoreticky, poznajú ustanovenia zákona o cestnej premávke upravujúce najvyššiu zákonom povolenú rýchlosť v obci aj mimo nej. Tak teda len pre zopakovanie, vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km.h-1, a ak ide po diaľnici v obci alebo po rýchlostnej ceste v obci, najviac 90 km.h-1. Vodič nesmie prekročiť najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy vozidiel určenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením. Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-1. Na diaľnici a na rýchlostnej ceste vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km.h-1 a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km.h-1. Vodič iného motorového vozidla, ako bolo uvedené vyššie, aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-1.
Nie všetci vodiči však vedia, že týmto ustanoveniam v zákone o cestnej premávke predchádza jedno všeobecné ustanovenie týkajúce sa rýchlosti, podľa ktorého vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.
Taktiež podľa zákona o cestnej premávke vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Toto ustanovenie o povinnosti vodiča jazdiť primeranou rýchlosťou má svojim charakterom prednosť pred ustanovením o najvyšších povolených rýchlostiach, prípadne pred rýchlosťou ustanovenou dopravnou značkou. Všetci vodiči by si mali uvedomiť, že podľa tohto ustanovenia sú vodiči povinní znížiť rýchlosť jazdy napr. na neprehľadných miestach ako aj pri zníženej viditeľnosti, kde je vzdialenosť, na ktorú majú rozhľad, obmedzená dosahom svetlometov vozidla. Teda je potrebné všetkých vodičov upozorniť, že zákonom, resp. dopravnou značkou povolené rýchlosti sú najvyššie, ktoré zákon alebo značka povoľuje. Pre vodičov z toho vyplýva, že pokiaľ mu to vyššie popísané okolnosti nedovoľujú, musí znížiť rýchlosť jazdy.
Polícia upozorňuje vodičov na zníženú viditeľnosť, lesnú a poľnú zver ako aj zber úrody či opadané lístie, ktoré môžu byť v tomto jesennom období neraz príčinami ťažkých dopravných nehôd.
Je potrebné si uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov, ktorí pri nehode na to doplácajú zdravím a neraz i životmi. Polícia odporúča okrem primeranej opatrnosti aj potrebu používania reflexných prvkov na oblečení, resp. použitie reflexných pások. . Aj takáto „maličkosť“ dokáže zachrániť ľudský život. Medzi ďalšie nástrahy jesene pre vodičov patrí aj lesná a poľná zver. Vodiči by mali byť predvídaví najmä v ranných hodinách, kedy sa zver spravidla objavuje pri cestách. Ak sa už zviera dostane na vozovku, neodporúčame vodičom, aby sa pokúšali vyhnúť sa im vo vysokých rýchlostiach, lebo následky šmyku môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom. Upozorňujeme vodičov, aby na cestách dávali pozor na jesenné poľnohospodárske práce, keďže počas zberu úrody možno očakávať znečistenie vozovky. Vodiči by mali byť opatrní aj pre nebezpečenstvo šmyku na opadanom lístí.
Vodiči, vo zvýšenej miere sledujte situáciu v cestnej premávke. Prvoradé je v jesennom počasí prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky!
- prečítané 2013x