Miesto pre Vašu reklamu PIZZA MICIO

Potulky Kalváriou

kalvaria rv

Fakty:

Kalvária v Rožňave je situovaná do severnej časti mesta, postavená rožňavským mešťanom Jakubom Steerom, v roku 1741. Pôvodne ju tvorilo sedem kaplniek s olejomaľbami, vrcholovým Kostolom Bolestnej Matky so zvonicou a murovanou ohradou. V tridsiatych rokoch 20. stor. bolo postavených 14 nových kaplniek s farebnými majolikovými reliéfmi. Tie pôvodné zanikli. Kaplnka Božieho hrobu bola zničená asi v päťdesiatych rokoch 20.stor. Areál Kalvárie bol obnovený v rokoch 1987 - 89, pravdepodobne naposledy.....

Súčasná realita:

Krásna slnečná jesenná sobota, ideálna na prechádzku na Kalváriu. Čaro a pokoj tohto kultúrneho areálu v prírode si však návštevník veru nemôže nerušene vychutnať. Kým sa lesným chodníkom dostane ku niekdajšiemu vrcholovému Kostolu Bolestnej Matky (pôvodnú cestu lemovanú kaplnkami sa mu nájsť ani nepodarí), naskytne sa mu nečakané prekvapenie. Okrem odpadkov skrášľujúcich chodník, väčším šokom je vynímajúca sa „perníková chalúpka“, obývaná neohlásenou a neevidovanou tlupou obyvateľov, úzko spätou s okolitou prírodou. Mimochodom, sú aj majiteľmi niekoľkých divokých psov, pevne odhodlaných brániť svoje obydlie a teritórium. Na zdolanie tejto prekážky je potrebná veľká dávka odhodlania a odvahy. Ak sa návštevník dostane na vrchol, naskytne sa mu pohľad, kvôli ktorému nie som si istá, či sa oplatilo absolvovať tento výlet. Vrcholová kaplnka, niekdajšia dominanta tohto miesta, je rozpadnutá, zanedbaná a jej ošarpaná fasáda by zúfalo potrebovala zreštaurovať. Cez jej železnú bránu visí ledabolo povievajúca červeno - biela páska, ktorá evidentne oznamuje zákaz vstupu, ktorý je aj tak úplne znemožnený kladkou. Zničená pamätná tabuľa na čele budovy je síce historickým veteránom, ale veľa toho už neprezradí. Kaplnka je obrastená vysokou trávou a kríkmi, ktoré by sa zišlo pokosiť a orezať. V niekdajšej zvonici je príťažlivá akurát opadaná omietka, tehly a estetické výtvory mladých umelcov, ktorí sa nemajú kde realizovať a ideálnym miestom sú steny mestských budov a kultúrnych pamiatok. Miesto, kde kedysi visel zvon a spĺňal svoj účel, teraz zíva prázdnotou. Vidieť iba trámy a podporné drevené stĺpy, síce už nahlodané zubom času, stále však zaujímajúce svoju pozíciu. Prekvapivo na ne zatiaľ nesiahla žiadna ruka zlodejská. Ježiš na kríži stratil kolorit hádam v minulom storočí. Drevený kríž zapichnutý v zemi stojí pravdepodobne iba zo zotrvačnosti a možno aj pomocou vyšších síl.

AKTUÁLNE POHREBY

nájdete na stránke v hornej lište

klik na "Pohreby"

Cestu dole lemuje zastávkových 14 kaplniek. Všetky sú však v zarmucujúcom stave. Takmer každej z priečelia zmizol kríž, badateľné sú len jeho obrysy. Majolikové reliéfy zachytávajúce ukrižovanie Ježiša Krista sú popraskané, odštrbené, poškodené a znehodnotené akousi čiernou tekutinou, prekrývajúcou tváre postáv. Omietka zo stien kaplniek je opadaná a rekonštrukcia prevedená neúspešne. Kaplnky 1 až 3 sa stratili z povrchu zemského a neostali po nich ani len rozvaliny (údajne kvôli hvezdárni).

V iných mestách sú Kalvárie upravené, obnovené alebo práve v prebiehajúcom procese reštaurácie, spĺňajú svoju kultúrno - historickú funkciu a mesto sa o ne náležite stará. Prečo je práve tá rožňavská len zanedbaným a zdevastovaným kopcom, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou mesta v havarijnom stave?!

Autor a foto: Dianuška

kalvaria rv

kalvaria rv

BRITAKOV umelecké kováčstvo

Karpenko

MUDr. Igor Olšavský

Voľby do VÚC 2017

Miesto pre Vašu reklamu

Ďalšie reklamy aj TU

...

kalendár 2016

...

...