Reštaurovanie pohrebnej prikrývky garbiarskeho cechu
V roku 2022 bol podaný projekt na odborné ošetrenie cechových pohrebných prikrývok zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave. Ide o jedny z mála textilných predmetov, ktoré sa zachovali z obdobia pôsobenia cechov v Rožňave. Používali sa na prikrytie rakvy počas pohrebov členov cechu alebo ich rodinných príslušníkov. V roku 2023 sa úspešne podarilo zreštaurovať jednu z prikrývok, ktorá patrila čižmárskemu cechu, s datovaním 1824.
V ošetrovaní zbierkových predmetov pokračujeme a úspešne bol podporený aj projekt reštaurovania druhej prikrývky, ktorá patrila cechu garbiarov. Prikrývka je vyhotovená z čierneho zamatu podšitá hrubšou ľanovou tkaninou, jej dĺžka je 2,5 m a šírka 1,6 m. Na vrchnej strane je zobrazený kríž vytvorený aplikáciou ozdobných prámikov a hodvábnej látky. Po stranách kríža je výšivka z kovových nití a flitrov znázorňujúca cechové znaky – kaďa na namáčanie kože a dva prekrížené garbiarske nože. Výšivka je doplnená nápismi: BÖTI TZ : SZ, ANO 1795 12 MAR. Po celom obvode prikrývky je našitý ozdobný prámik a strapce.
Stav predmetu si vyžadoval odborné ošetrenie a zabezpečenie vhodného skladovania aby sa predišlo poškodeniu a degradácii a predmet sa podarilo čo najlepšie zachovať. Základným cieľom reštaurovania bolo stabilizovať textilný materiál a prinavrátiť predmetu jeho pôvodnú formu odstránením nevhodných zásahov, ktoré časť predmetu deformovali. Poškodenia základného materiálu boli fixované a zabránilo sa ich ďalšej degradácii a poškodeniu. Odborné ošetrenie reštaurátorkou textilu, Mgr. art. Barbora Figuli, prispelo k zachovaniu umeleckej a kultúrnej hodnoty predmetu a umožnilo jeho vhodnejšie skladovanie a prezentáciu.
Pohrebná prikrývka bola verejnosti prezentovaná 18. mája 2024 počas Noci múzeí a galérii. V priestoroch Historickej expozície Baníckeho múzea v Rožňave si ju návštevníci môžu pozrieť do 5. júla 2024.
Odborné ošetrenie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
- prečítané 460x