Prepukla epidémia žltačky
Obyvateľov nášho regiónu po niekoľkých rokoch opäť straší epidémia žltačky. Prejavila sa v typických rómskych osadách zo zanedbanou hygienou, kde veľmi ľahko dochádza k prenosu žltačky u detí predškolského a mladšieho školského veku. Je to vďaka zlým hygienickým podmienkam. Alarmujúci stav sa prejavil v Slavošovciach neďaleko Rožňavy.
Reklama:
Prijmeme do trvalého pracovného pomeru čašníka/čašníčku.
Penzión pri kaštieli***Betliar
0915 90 90 10
V Slavošovciach prepukla epidémia žltačky, takzvanej choroby špinavých rúk. Momentálne je tu už nakazených približne 40 pacientov. Denne k nim ale pribúdaju noví. Takýto vážny stav nákazy tu podľa slov lekára nebol za posledných 30 rokov. Epidémia sa začala šíriť v rómskej osade už v polovici augusta. Rodičia začali chodiť so svojimi deťmi s príznakom malátnosti, silnych horúčok a s prejavmi žltačky. Odvtedy ich denne pribúdallo.
Dnes je ich už okolo 40. Hospitalizovaných previezli na infekčné oddelenie do Revúcej , Košíc ale kedže ich je veľa, už aj do Popradu. V súčasnosti polovica žiakov na ZŠ v Slavošovciach vďaka epidémii už chýba. Ľudia majú pred šírením nákazy strach. Hygienici sa obávajú, aby sa nákaza nepreniesla aj do miestnych papierní, pretože tam pracujú ľudia z celeho okresu. Rovnako aj obyvatelia majú z rýchle sa šíriacej choroby strach. Boja sa chodiť na verejnosť, do obchodov a na miesta, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí. Rodičia pre obavu z nákazy nechcú púštať deti do školy. Choroby obávaju sa aj pedagógovia.
Obľubuje najmä deti
Pre žltačku typu A je typický jej vekový výskyt. Najobľúbenejším terčom tohto typu žltačky sú najmä deti v predškolskom a v školskom veku. S vekovým výskytom v značnej miere súvisí i zvýšený výskyt ochorení hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch roka. Avšak v oblastiach s dlhšími intervalmi cyklického výskytu deti unikajú infekcii v rannom veku, a preto v riziku nákazy sú i staršie deti a mladí dospelí, ktorí nemajú imunitu po prekonaní ochorenia v detskom veku. Inkubačný čas sa u žltačky typu A pohybuje od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. Je to dosť dlhý čas na to, aby si niekto spomenul, čo pred mesiacom robil a kde sa mohol nakaziť. Počas dovolenky v Grécku alebo počas pobytu u starých rodičov? Bola príčinou zmrzlina, kocky ľadu v minerálke, zle umyté ovocie? Tisíce otázok, ešte viac odpovedí. Ak dôjde k infekcii v polovici prázdnin, tak začiatok školského roka dieťa určite privíta na infekčnej klinike. Ešte nebezpečnejšie je, ak k nákaze dôjde počas posledných augustových dní. Prvé príznaky sa u chorého objavia až koncom septembra. Zákernosť tohto ochorenia spočíva hlavne v tom, že infikovaný jedinec vylučuje vírus do svojho okolia (stolicou, močom, slinami) už 14 – 21 dní pred objavením sa prvých príznakov. Takto sa ochorenie môže nekontrolovane šíriť v školských kolektívoch, medzi kamarátmi alebo v úzkom kruhu rodiny. Takáto cirkulácia vírusu hlavne v detských kolektívoch je sprevádzaná zvýšeným nárastom žltačky typu A v jesenných a zimných mesiacoch.
Choroba špinavých rúk
Žltačka typu A je typickou chorobou špinavých rúk. Prenos sa uskutočňuje znečistenými rukami pri priamom kontakte s infikovanou osobou v detskom kolektíve alebo v rodine. Vírus môžete prehltnúť spolu s potravinami, ktoré niekto iný kontaminoval znečistenými rukami. Ku kontaminácii dochádza buď pri príprave stravy infikovanými osobami (typické reštauračné alebo svadobné epidémie) alebo pri balení a skladovaní zeleniny a ovocia (epidémie z mrazených jahôd, malín, zelených cibuliek). Kontaminované môžu byť i kocky ľadu v nápojoch, zmrzlina, surové morské plody, hlavne mušle. K znečisteniu rúk môže ľahko dôjsť i po dotýkaní sa rôznych predmetov (tyč v autobuse, nákupné vozíky, kľučky na dverách). Keď potom, na pohľad čistou rukou podáte dieťaťu kúsok čokolády, alebo si vložíte do úst žuvačku či cukrík, ľahko sa môžete stať majiteľmi vírusu. K prenosu môže dôjsť i slinami, ak sa napijete z rovnakého pohára alebo z fľaše ako infikovaná osoba. V riziku nákazy sú hlavne deti predškolského a školského veku, ktoré chytajú a dávajú si do úst rôzne predmety, ktoré môžu byť znečistené rukami infikovaných osôb. Nebezpečné je i cirkulovanie jedla medzi deťmi. Desiata môže byť znečistená rukami osoby, ktorá stravu pripravovala. Uvedená osoba môže byť v inkubačnom čase, teda ešte bez príznakov zjavného ochorenia, avšak vírus už vylučuje stolicou. Prenos je možný i fekálne kontaminovanou pitnou vodou (najmä po záplavách) alebo konzumáciou ovocia a zeleniny, ktoré boli umývané alebo zalievané takouto vodou. K nákaze môže dôjsť i pri kúpaní sa v kontaminovanej morskej alebo sladkej vode.
Autor a foto: InfoDružina
Čiastočný zdroj: net
- prečítané 3638x
žltacka
Ano to vsetko je pravda,ale keby neboli do obce prisli televizie JOJ,Markiza, tak do dnesneho dna by sa s tým nic nerobilo.Zaockovane boli len urcite deti,a len tie deti ktore prisli do styku s chorými.
Je pravda, že rodicia sa boja davat deti do skoly nakolko tam je pravdepodobne najskor mozne dostat a stretnut nakazene dieta.Tento stav v celej dedine je neunosni,ludia sa boja vychadzat na ulicu,do obchodov.
zltacka
co sa mi najviac verit nechce je, ze ludia su nuteni kupovat vakciny. je zbytocne ockovat ludi ktori su uz nakazeni virusom. v takomto pripade epidemii vlada by mala zakrocit a poskytnut vakciny kazdemu jedincovi aby sa virus zastavil a nerozsiroval do celej krajiny. to fakt slovensko nema ziadnych vyspelych ludi, ktori by si toto uvedomili? mozu sa hanbit ked si slovensky politici nevedia ochranit svoj vlastny narod. len zarabat na chorych ludi, a vadit s amedzi sebou o nepodstatnych veciach. to by im bolo. toto by sa nemohlo stat nikde ide len na slovesnku. keby sa taketo nieco stalo napriklad v anglicku, prikaz od ministra by hned dosiel a povinne by sa kazdy musel ockovat. ved nato mame prezidenta a ministrov, ved zato platime NEMOCENSKE a DANE. do coho tie peniaze potom idu? kto to kedy videl nechat narod takto rozsirit epidemiu - mozu sa hanbit!